fahlgrens_minne_2012

Herrjuniorerna årets stipendiater

I samband med dagens match till Lennart Fahlgrens minne delades en check ut till årets stipendiater. Årets stipendie gick till klubbens herrjuniorer.

Lennart Fahlgren var en av Alingsås stora spelare genom tiderna. Han göddes 1963 och blev juniorlandslagsman. Han värvades till Västra Frölunda, men insjuknade under den tiden i sjukdomen MS. Han spelade handboll i ytterligare några år, men tvingades sluta. Lennart avled 1994, 31 år gammal.

Föräldrarna, Barbro och Bengt-Åke Fahlgren, startade en fond till Lennarts minne. Ur den fonden delas varje år ut ett eller flera stipendier till förtjänta ungdomsledare eller spelare i Alingsås HK.

Motivering: I år tillfaller stipendiatet klubbens herrjuniorer, som tog SM-brons i våras. Pengarna, 15 000 kronor, ska användas till årets SM-spel, till resor och uppehälle under SM-stegen. Skulle killarna inte gå så långt som alla hoppas får kvarvarande pengar användas nästa år.

Fondens ordförande Curt Magnusson delade ut checken till fjolårets lagkapten Anton Svensson samt Jesper Konradsson.

Skrivet av Alingsås HK   
2012-09-05 22:22